strona główna
easy rider
opis
rejestracja
download
lighttexts
downloads
 
    
napisz list

Angielski słownik komputerowy
Easy Rider
Najnowsza wersja: 3.57 z listopada 2016 download (2 MB)

W skrócie

Easy Rider (czytaj Izi Rajder) to w dużym uproszczeniu komputerowy słownik języka angielskiego. Specyficzną cechą tego programu jest ukierunkowanie na wspomaganie czytania tekstów. Objawia się to dodatkowymi możliwościami obejmującymi przeglądarkę plików tekstowych (do czytania), a nawet współpracę z przeglądarką internetową.

Obrazek przedstawiający wygląd okienka

Moim zdaniem największe zalety to:

 • Wyświetlanie po kilka najbliższych haseł słownika. Umożliwia szybsze odnalezienie hasła "okiem", a nie myszką.
 • Przyrostowe wyszukiwanie haseł. Wpisywaniu kolejnych liter towarzyszy wyszukiwanie słowa o takim początku.
 • Dwukrotne kliknięcie na obcym słowie w słowniku, przechodzi do tego słowa.
 • Wybór innego słownika w dowolnej chwili.
 • Dopisywanie nowych haseł do słowników.
 • Czytanie angielskich słówek.
 • Możliwość śledzenia zawartości ekranu w pobliży wskaźnika w celu objaśnienia słowa.
 • Po wczytaniu tekstu, program może usłużnie wyświetlać hasło odpowiadające słowu znajdującemu się w okolicach kursora.
 • Możliwość zmiany kroju czcionki i kolorów tekstu i tła.

Jak wcześniej napisałem, Easy Rider jest słownikiem języka angielskiego. W związku z tym do programu dołączono następujące słowniki:

 • angielsko-polski, ok. 20000 haseł,
 • polsko-angielski, ok. 19000 haseł.

Jak działa

Najważniejszym elementem programu jest pole słownika, wyświetlające kolejne hasła w porządku alfabetycznym, jedno pod drugim. Dla zwiększenia czytelności tekst jest odpowiednio kolorowany, hasła są oddzielone poziomą linią, a aktywne hasło ma inny kolor tła.

Możesz poruszać się po słowniku przesuwając kursor podobnie jak w edytorze tekstu. Poszukiwane słowo możesz wpisać w pole obok wyrazu Znajdź.

Obrazek przedstawiający wygląd okienka

Dodatkowo program posiada panel przeglądanego dla tekstu. Standardowo jest on ukryty. Pojawi się automatycznie po wybraniu opcji Otwórz... z menu Plik lub Wstaw z menu Edycja. Każdemu ruchowi kursora (za pomocą klawiszy kursora lub przez klikanie myszką) w części przeznaczonej na tekst, towarzyszy przewijanie słownika do najbardziej podobnego słowa. Dodatkowo podobne słowa są prezentowane w postaci przycisków na linii do wprowadzania słowa.

Program rozpoznaje typowe końcówki języka angielskiego, co objawia się istnieniem przycisku z napisem interest na obrazku obok. Easy Rider rozpoznał końcówkę ...ed w słowie interested i zaproponował słowo interest.

Obrazek przedstawiający wygląd okna przeglądania

Kolejną możliwością programu jest Nasłuchiwanie. Umożliwia ono współpracę np. z Internet Explorerem. Po włączeniu tej opcji trzeba dwa razy kliknąć na nieznanym słowie i nacisnąć kombinację klawiszy Ctrl+C.

Po zapoznaniu się z opisem wystarczy nacisnąć klawisz Esc, aby wrócić do Explorera. Na rysunku obok zrobiono to dla słowa including. Sposobu tego można używać w innych programach (przetestowane z programami: Word, Outlook Express, Pajączek).

Obrazek wyjaśniający działanie nasłuchiwania

Kliknięcie ikony przeczytaj lub naciśnięcie klawisza F5, powoduje próbę wypowiedzenia słowa w pobliżu kursora (działa tylko dla angielskich słów). Jeśli zaznaczony jest dłuższy fragment tekstu, to program czyta całość, co w razie potrzeby można przerwać ponownie klikając ikonę lub naciskając klawisz F5.

Najnowszą opcją programu jest śledzenie zawartości ekranu w pobliżu wskaźnika myszy. Program stara się rozpoznać pobliskie litery, złożyć z nich słowo i wyświetlić jego opis.

Status finansowy

Program jest dostępny jako shareware, więc nie jest za darmo. Po ściągnięciu ze strony i zainstalowaniu, będą dostępne tylko słowa na litery od A do I. Dostęp do pozostałych liter uzyskasz po uiszczeniu opłaty w wysokości 12 złotych.

Więcej szczegółów na stronie rejestracja.

Wymagania programu

Do poprawnej pracy program wymaga komputera w następującej konfiguracji:

 • komputer z zainstalowanym systemem Windows XP, Vista, 7, 8, 10, 2003, 2008 lub nowszym
 • 10MB wolnego miejsca na dysku twardym,
 • procesor co najmniej 300MHz (1GHz dla obserwowania ekranu) i minimum 256MB pamięci RAM.

Zalecane:

 • kolorowy monitor,
 • tryb graficzny o liczbie kolorów od 32768 w górę (co najmniej 16-to bitowy).

Więcej informacji o programie

rejestracja: Warunki i sposoby rejestracji programu.

Download

Easy Rider 3.57 jest umieszczony na tej stronie w postaci samorozpakowującego się archiwum. Po ściągnięciu programu wystarczy go uruchomić, a po krótkiej chwili pojawi się okno, które poprowadzi Cię przez proces instalacji.

download (2 MB)

MD5D328AE9113A60E33481DEEE4A571F29C
SHA-140CDCF74F9E58A2B09444E9286CFDC9281914284
SHA256 E607F96C56402335578FFD75FFAA45667630C043E216576A57D0E101952BF1F0

Wskazówka

Po wybraniu ściągania powinno ukazać się okno z pytaniem, czy chcesz uruchomić program, czy zapisać. Wybierz zapisanie, aby uzyskać trwałą kopię programu instalacyjnego na swoim dysku. Proces instalacji rozpoczniesz dwukrotnie klikając na tym pliku. Po zakończeniu instalacji zachowaj ten plik w bezpiecznym miejscu (np. w celu instalacji po reinstalacji Windows).
Copyright 2017 Daniel Sęk
strona główna
easy rider
opis
rejestracja
download
lighttexts
downloads